Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Malowanie mebli drewnianych na biało – szybko i trwale 0

Opatrzyły Ci się już stare drewniane meble? A może właśnie upolowałeś fantastyczną starą komodę wymagającą renowacji? Na strychu w rodzinnym domu znalazłeś toaletkę, która aż prosi się o zmianę wizerunku? Tak czy inaczej decyzja o malowaniu drewnianych mebli na biało została podjęta. 

Jak zrobić to wydajnie i szybko, ale jednocześnie tak, aby powłoka była trwała i cieszyła oko długie lata? Postaramy się przybliżyć temat wszystkim, którzy chcieliby niewielkim kosztem zmienić wygląd drewnianych mebli.

Wybór farby

Na wstępie musisz określić jaki rodzaj farby będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli renowacji poddajesz mebel, który będzie stał na zewnątrz lub w chłodnej oranżerii, wybierz raczej produkt odporny na różne warunki atmosferyczne. Ważnym kryterium jest również to, czy czynniki zewnętrzne będą oddziaływały bezpośrednio na powłokę mebla. Przy malowaniu drewnianych mebli na biały kolor ważne jest również to czy producent dopuszcza możliwość położenia nowej powłoki na stare warstwy.

Istotne też jest jaki końcowy efekt chcesz osiągnąć malując drewno na biało. Jeżeli pragniesz, aby twoje meble były całkowicie pokryte białą farbą, użyj takiej, która zapewni całkowicie kryjącą powłokę. Do wybór masz produkty matowe, półmatowe i farby z połyskiem. Najlepiej jeśli użyjesz farby kredowej lub emalii akrylowej. Wykorzystać także możesz bejce lub wosk, oba te produkty nadadzą drewnu efekt transparentności. Słoje drewna pozostaną częściowo widoczne, produkty te uwypuklą strukturę i rysunek drewna malowanego na biało.

Jak malować, czyli słów kilka o przygotowaniu

Jak przy większości prac remontowych lub rewitalizacyjnych, czynności wstępne są najdłuższe i najtrudniejsze. Są one również bardzo istotne, szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni drewna do malowania na biało. Bez względu na to jak bardzo wydaje się to pracochłonne, nie szczędź czasu na odpowiednie przygotowanie powierzchni mebla. Od prawidłowego przygotowania powierzchni zależy bowiem to, czy nowa powłoka będzie dobrze się na niej trzymała. Należy ze szczególną starannością pozbyć się starych powłok malarskich lub lakierniczych, szczególnie kiedy się łuszczą. Niezastąpiony przy tej czynności będzie gruboziarnisty papier i silne dłonie.

Drugą ważną sprawą jest wyrównanie powierzchni, chodzi tu głównie o szpachlowanie wszelkich ubytków drewna. W sklepach dostępne są gotowe szpachle do drewna, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Szybko schną i można dobrać je kolorystycznie do odcienia drewna na naszym meblu. Daj jej jednak wystarczająco dużo czasu na całkowite wyschniecie. Po szpachlowaniu a przed malowaniem drewnianych mebli na biało, należy przetrzeć je jeszcze papierem drobnoziarnistym tak, aby powierzchnia była gładka i jednolita.

Warto na koniec odkurzyć i przetrzeć mebel wilgotną szmatką, aby pozbyć się wszelkich pyłów. 

Tak przygotowany mebel jest gotów na Twoje działania artystyczne.

Malowanie mebli drewnianych na biało ma wiele zalet. Jeśli dobrze przygotujesz podłoże i wybierzesz właściwe produkty i akcesoria, odrestaurowany mebel będzie cieszył twoje oczy przez długie lata, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy będzie ogromna. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl